fbpx

Saç Mezoterapisi Nedir – Nasıl Yapılır

Saç-mezoterapisi-mesoskinline-türkiye

Saç Mezoterapisi

Saç dökülmesi günümüzde en yaygın sorunlardan biridir. Günde 25 ila 50 saç telini kaybetmek normal olsa da, bazen saç dökülmesi çok daha hızlı ve hızlı olabilir, bu da telaş ve endişeye neden olur. Mezoterapi saç dökülmesini önlemeye, saç kalitesini iyileştirmeye ve saç büyümesini teşvik etmeye yardımcı bir uygulamadır.

Saç Mezoterapisi, saç tellerini kalınlaştırmak, saç köklerinden yeni gelecek saç tellerinin daha uzun ömürlü, sağlıklı ve kalın telli olması için mezoterapi bir destek tedavisi olarak uygulanmaktadır.

Mezoterapi ürünün aslında veriliş şeklidir yani cilt altına ulaşarak ürünün zerk edilmesine mezoterapi denir. Saç mezoterapisinin uygulandığı kişileri iki gruba ayırabiliyoruz. Erkek veya kadın tipi saç seyrelmesi (alopesi). İki durum birbirinden çok farklıdır. Erkek tipi saç dökülmesi, şakaklardan başlayıp daha sonra arkaya giden ve sonu neredeyse genellikle saç ekimi ile sonuçlanan bir kelleşme tipidir. Halbuki, kadınlarda ise bu durum biraz daha farklıdır. Hormonal düzensizliklere sebep olan hastalıklar, adet sorunları, menapoz, ağır stres, iş temposu vb sorunlar kadınlarda saç sorunlarına kolaylıkla yol açabiliyor. Bu anlamda saç mezoterapisi böylesi sorunlar yaşayan herkese uygulanabiliyor. Saç mezoterapisi, saç ekimine kombine edilebiliyor veya tek başına da başarıyla uygulanabiliyor. Ayrıca saç mezoterapisi dermapen-dermaroller ile de kombine edilebilmekte; hatta, lazer ile desteklenerek lazer mezoterapisi veya bu ürünlerin hepsi kombine edilerek kombine saç mezoterapisi olarak da etki artırılabilmektedir.

Saç mezoterapisinde neler kullanılır?

Saç mezoterapisinde temel olarak saç kökünü güçlendirecek ürünler tercih edilmektedir. Bunlar: Meso Cheek Life ve Hazır kokteyller

Uygulama

Meso Cheek Life veya hazır kokteyller kullanılacaksa saç mezoterapisi 10-12 seans önerilmektedir.  İlk 4 seans haftada bir, sonraki 4 seans 2 haftada bir ve son 2-4 seans ayda bir uygulanmaktadır. Ek hastalıkların veya eksik hormon, vitaminlerin varlığında başarı oranı düşmektedir. Bu yüzden, özellikle kadın tipi kellik ya da saç seyrelmesinde hormonlara, anemiye, B12, demir ve ferritin eksikliği gibi unsurlara bakarak çıkan sonuçlara göre tedavi şekillendirilmelidir.

Tedavi Ne Kadar Sürer?

Tedavinin süresi kişiye bağlıdır, ancak ortalama olarak, 2 hafta bir kez yaklaşık dört ay tedaviye ihtiyacınız olacaktır.

Tedavi genellikle her biri yarım saat olmak üzere haftada bir olmak üzere 6-8  seansı kapsar. Bu tedavi uygulanırken kişi sabırlı olmalı ve oluşturulmalıdır, çünkü sonuçlar beşinci seanstan sonra görülür.

Tabii ki, vücudunuz tedaviye cevap vermeye başladığında, tedavinin süresi ve sıklığı azalacaktır.

Saç Dökülmesi İçin Mezoterapiye Kimler Gitmemelidir?

Aşağıdaki durumlarda mezoterapiyi tercih etmeyin

  • Mezoterapide kullanılan maddelere karşı alerjiniz varsa
  • Diyabet, karaciğer, böbrek veya kardiyak sorunlarınız varsa
  • Hamile veya emziren
  • Antikoagülanlar üzerinde
  • Etkilenen bölgede enfeksiyon veya lezyon oluşumu varsa